Зробіть свій унесок в розбудову спільноти!
UA
img

Інтерв’ю № 2. «Єднання 24/7», – Галина Кукліна

Педагог Галина Кукліна розповідає, як війна відбирає в дітей золотий час дитинства та як харківські вчителі волонтерять і викладають у бомбосховищах.

Учительки та вчителі, які працюють у прифронтових містах, мають унікальний досвід — вони водночас рятують життя, підтримують та навчають дітей, які опинилися у вирі війни. Про це розповідає Галина Кукліна, директорка Харківської спеціальної школи № 12 для дітей з порушеннями зору і викладачка орієнтування в просторі. Від початку повномасштабної війни з росією пані Галина перебуває в Харкові, де на лінії вогню допомагає дітям і дорослим, робить усе від неї залежне, щоб полегшити життя харків’янам і наблизити нашу перемогу. 

Головний урок

Від початку війни я в Харкові. Я спостерігаю війну на власні очі, допомагаю людям, які опинилися в складних життєвих обставинах. Ми волонтеримо, вивозимо людей з гарячих точок. Ми бачили, як російські війська руйнували харківські райони Салтівку і ХТЗ. 1 березня ми відправляли дітей в евакуацію під обстрілами. А 2 березня в тому районі була вщент розтрощена школа ім. В. Г. Короленка, де ще залишалися діти. Але ми незламні. І наші діти, попри все, нас підтримували й були впевнені в тому, що все буде добре.

Ми — нація переможців. Маю безліч прикладів, що надихають і дають можливість пишатися нашою країною. Найбільшу гордість у мене викликають люди, що горять новими ідеями і докладають неймовірних зусиль у досягненні мети. Я пишаюся харків’янами, які попри все зберігають інфраструктуру, висаджують квіти, боронять місто і допомагають одні одним. Такого єднання я не відчувала вже багато років. 

Ми переможемо

Нам не дали побудувати вільну, незалежну державу. От зараз ми й переживаємо цей трагічний етап, путінський геноцид українців. Я порівнюю нинішні події з Голокостом, і мене вражають євреї, які змогли його пройти й зрозуміли, що їм треба побудувати свою незалежну державу. Нехай це буде держава-фортеця, якщо нам треба захищати своє життя і дітей. І ми маємо, як ізраїльтяни, згуртуватися й будувати свою незалежну країну. Не треба нас «звільняти» і «вести до кращої долі». Нехай росіяни наведуть лад у своїй країні, а до нас не треба йти. 

Ми переможемо. Може, це утопія, але я впевнена, що ми відродимося, як птах фенікс. Ми не можемо зупинитися і здатися. Я впевнена, що наші діти повернуться і все відбудують, навіть якщо з нами станеться щось страшне. Вірю в наші збройні сили й перемогу. 

img img

Я хотіла записатися в тероборону, але мені сказали, що в мене є інші завдання. Моє покликання — бути вчителькою.

img

Час емпатії

Наша людяність, емпатія істотно збільшилася. Ми з командою однодумців готуємо їжу для ЗСУ на нашому шкільному обладнанні. Ми перемо білизну наших захисників і захисниць, допомагаємо їхнім родинам, розшукуємо гуманітарну допомогу. Якось із передової мені привезли одяг випрати, а в мене немає прального порошку. Я зробила один дзвінок — і мені привезли ящик того порошку. Такої підтримки я давно не відчувала. 

Люди дають мені ресурс. Мої люди працюють 24/7, ніхто не каже про відпочинок, навпаки, мене умовляють піти відпочити. Мені завжди щастить на людей, і нині, дякувати богу, допомагають і ті, хто залишилися, і ті, хто виїхали. У нас у Харкові залишився майже весь педагогічний склад. Четверо виїхали за кордон, бо вони жили на Салтівці, їхні квартири розгромили. На початку війни ми розміщували людей у нас у школі. Потім прилетіло, школу відключили від опалення, і тиждень у нас не було світла. А в підвалі дуже вогко. І там неможливо було жити, діти почали хворіти. 

Людей забирали в села, також через волонтерів вивозили за кордон. Зокрема, ми вивезли родину одного з наших учнів — хлопчика-третьокласника, його чотирирічного брата та їхню маму. У Литві в мами стався інсульт, її забрали в лікарню, діти залишилися самі. Тому ми відправили їхню 72-річну бабусю в Каунас, щоб вона могла допомагати. Якщо все буде добре, і вони повернуться, це буде моя найголовніша гордість за врятовану родину. Я молю бога, щоб цій жінці стало краще, щоб вони повернулися живі й здорові. 

Я роблю все можливе для того, щоб полегшити життя людям тут, у Харкові. Якщо ти щось робиш, то живеш. Якщо у мене є руки-ноги-голова, то я не можу просто сидіти. Хотіла записатися в тероборону, але мені сказали, що в мене є інші завдання. Моє покликання — бути вчителем.

Освітній фронт

Східні регіони України і тамтешня освітня сфера зазнають особливо жорстоких руйнувань від агресії рф. Зокрема, у Харкові постраждали понад 200 закладів освіти, а це майже половина від загальної їх кількості в місті. За даними департаменту освіти Харківської міськради, на додаток до руйнування шкіл 120 тис. школярів покинули місто. Наразі департамент аналізує рівень шкоди та обговорює, у якому форматі можливий початок нового навчального року. Тим часом харківські педагоги працюють як з тими дітьми, що залишилися в місті, так і з тими, хто виїхав, — в умовах обстрілів та руйнувань. 

Щоб допомогти освітянам України продовжувати навчати дітей під час війни, спільнота EdCamp Ukraine запустила краудфандингову кампанію — збір коштів на комп’ютерну техніку та доступ до інтернету тим педагогам, які через війну втратили обладнання для навчання. Також зібрані кошти планують направити на психологічну підтримку вчителів і організацію конференцій, де вони можуть поділитися досвідом навчання під час війни. До кампанії можуть долучитися як громадяни з-за кордону на платформі GoFundMe, так і українці – на сторінці EdCamp Ukraine, додаючи коментар «Моя війна. Уроки» до платежу.

Дорослі діти

У воєнному Харкові багато руйнувань інфраструктури, обмежені переміщення по місту, не працює громадський транспорт, а метро перетворилося на бомбосховище. У нас не завжди якісний інтернет, бракує гаджетів. Але і в цих складних умовах освітяни згуртувалися й навчають дітей. Є труднощі у викладанні, але тут ми можемо скористатися воєнною тактикою — відійти на один крок, щоб потім рухатися вперед до нових знань. Своїм вчителям і учителькам кажу — зараз нам найголовніше зберегти здоров’я нації, а розвивати дітей ми зможемо після перемоги. 

 

Мої колеги в Харкові спускаються в метро та бомбосховища і проводять уроки не лише для наших учнів, а для всіх дітей, хто там є. Наприклад, є родина, яка постійно живе в метро, дуже рідко звідти виходить. Там вони почуваються в безпеці. Так склалося, що там діти з трьох родин, у метро вони живуть разом у тісному зв’язку. Ми розмовляємо і спостерігаємо, чи сприймає розмову дитина, чи була в неї можливість відпочити. 

Я захоплююсь нашими дітьми. Мені нині бракує їхніх бешкетів та активності, які були в мирний час. Зараз вони дуже зосереджені на навчанні, на здобутті нових знань. Учні та учениці стали дуже серйозними, згуртованими, відповідальними. Тому на початку уроку я кажу — поки кожен і кожна не усміхнеться, ми не розпочнемо. Але вони дуже подорослішали. А мені так хочеться, щоб вони ще побули дітьми! Мені дуже шкода, що вони втрачають їхній золотий час дитинства. Ці варвари забрали в наших дітей таку можливість. 

Також весь цей час ми підтримуємо зв’язок з тими, хто виїхав. Діти за кордоном долучаються до нашого навчання і паралельно ходять до місцевих шкіл. Вони не завжди можуть приєднатися онлайн, тому мусять багато опановувати самостійно. Якщо дитина не може вийти в зум, то ми надсилаємо їй запис уроку через вайбер або телеграм. 

img img

Усі родини, яких ми вивозили, говорять, що не залишаться десь за кордоном, а мріють повернутися. Це мене дуже надихає.

img

Без лекцій та дошки

Подача і формат викладання змінилися. У нас немає можливості начитувати лекцію, використовувати дошку, перевіряти домашні завдання. Я взагалі не наголошую, чи виконала дитина домашнє завдання, бо всі зараз живуть у різних умовах. Є діти, які мають можливість розвиватися у звичному темпі. А інші такої можливості не мають. У нас у шкільному підвалі діти розмалювали стіни, бо їм була потрібна якась діяльність.

Ми пристосовуємося. Коли викладаємо в метро, беремо розвивальні ігри, адаптовані для дітей з порушеннями зору. Наприклад, у нас є гра «Важниця», де поєднуються українська мова, історія і математичні навички. 

У нас на базі школи є оркестр народних інструментів. На них діти грають не лише українську народну музику, але й сучасні хіти, які на народних інструментах звучать по-іншому, і дітям та слухачам дуже подобається. Бо, як кажуть самі діти: українська народна музика — це круто. Діти й сьогодні продовжують репетиції, плануємо зробити концерт. 

Урок для світу

Думаю, міжнародній спільноті буде корисним наш досвід роботи з дітьми з особливими освітніми потребами та інтеграція цих дітей у соціум засобами мистецтва. 

Мене переповнює гордість за нашу українську освіту. Діти, що виїхали, пішли в школи різних країн Європи. Вони пройшли тестування, і їх зараховують на класи вперед — і це ж зважаючи на те, що вони не знають місцевих мов. Це показник якості освіти, яку ми надаємо нашим дітям. Мій син, нечуючий, цього року мав отримати атестат про повну середню освіту. Зараз він у Німеччині. Його повезли в інтернат для дітей з порушеннями слуху, а після тестування сказали, що йому нема чого там робити і він може вступати до університету. Я порадила йому вчити мову й скористатися цим шансом. Кожна така історія — це гордість за наших людей. Ми довели, що освіта в нас відповідає європейському рівню, а може, й вище. 

Текст — Галина Ковальчук.

Серія інтерв’ю «Моя війна. Уроки» підготовлена за фінансової підтримки Black Sea Trust for Regional Cooperation – a Project of the German Marshall Fund of the United States (Чорноморський трастовий фонд, проєкт Німецького фонду Маршалла).

Позиції громадської організації «ЕдКемп Україна» і Фонду можуть не збігатися з поглядами, висловленими освітянами в інтерв’ю.

img img
Поділитись новиною у соціальних мережах
Форма зворотного зв’язку

Залиште свої контактні дані для зв’язку

Ваше ім’я
Телефон
flag
 • flag
  af +93
 • flag
  al +355
 • flag
  dz +213
 • flag
  as +1684
 • flag
  ad +376
 • flag
  ao +244
 • flag
  ai +1264
 • flag
  ag +1268
 • flag
  ar +54
 • flag
  am +374
 • flag
  aw +297
 • flag
  au +61
 • flag
  at +43
 • flag
  az +994
 • flag
  bs +1242
 • flag
  bh +973
 • flag
  bd +880
 • flag
  bb +1246
 • flag
  by +375
 • flag
  be +32
 • flag
  bz +501
 • flag
  bj +229
 • flag
  bm +1441
 • flag
  bt +975
 • flag
  bo +591
 • flag
  ba +387
 • flag
  bw +267
 • flag
  br +55
 • flag
  bn +673
 • flag
  bg +359
 • flag
  bf +226
 • flag
  bi +257
 • flag
  kh +855
 • flag
  cm +237
 • flag
  ca +1
 • flag
  cv +238
 • flag
  ky +1345
 • flag
  cf +236
 • flag
  td +235
 • flag
  cl +56
 • flag
  cn +86
 • flag
  co +57
 • flag
  km +269
 • flag
  cd +243
 • flag
  cg +242
 • flag
  ck +682
 • flag
  cr +506
 • flag
  ci +225
 • flag
  hr +385
 • flag
  cu +53
 • flag
  cy +357
 • flag
  cz +420
 • flag
  dk +45
 • flag
  dj +253
 • flag
  dm +1767
 • flag
  do +1809
 • flag
  ec +593
 • flag
  eg +20
 • flag
  sv +503
 • flag
  gq +240
 • flag
  er +291
 • flag
  ee +372
 • flag
  et +251
 • flag
  fo +298
 • flag
  fj +679
 • flag
  fi +358
 • flag
  fr +33
 • flag
  pf +689
 • flag
  ga +241
 • flag
  gm +220
 • flag
  ge +995
 • flag
  de +49
 • flag
  gh +233
 • flag
  gi +350
 • flag
  gr +30
 • flag
  gl +299
 • flag
  gd +1473
 • flag
  gp +590
 • flag
  gu +1671
 • flag
  gt +502
 • flag
  gg +44
 • flag
  gn +224
 • flag
  gw +245
 • flag
  gy +592
 • flag
  ht +509
 • flag
  hn +504
 • flag
  hk +852
 • flag
  hu +36
 • flag
  is +354
 • flag
  in +91
 • flag
  id +62
 • flag
  ir +98
 • flag
  iq +964
 • flag
  ie +353
 • flag
  im +44
 • flag
  il +972
 • flag
  it +39
 • flag
  jm +1876
 • jp +81
 • flag
  je +44
 • flag
  jo +962
 • flag
  kz +7
 • flag
  ke +254
 • flag
  ki +686
 • flag
  kw +965
 • flag
  kg +996
 • flag
  la +856
 • flag
  lv +371
 • flag
  lb +961
 • flag
  ls +266
 • flag
  lr +231
 • flag
  ly +218
 • flag
  li +423
 • flag
  lt +370
 • flag
  lu +352
 • flag
  mo +853
 • flag
  mk +389
 • flag
  mg +261
 • flag
  mw +265
 • flag
  my +60
 • flag
  mv +960
 • flag
  ml +223
 • flag
  mt +356
 • flag
  mh +692
 • flag
  mq +596
 • flag
  mr +222
 • flag
  mu +230
 • flag
  mx +52
 • flag
  fm +691
 • flag
  md +373
 • flag
  mc +377
 • flag
  mn +976
 • flag
  me +382
 • flag
  ms +1664
 • flag
  ma +212
 • flag
  mz +258
 • flag
  mm +95
 • flag
  na +264
 • flag
  nr +674
 • flag
  np +977
 • flag
  nl +31
 • flag
  nc +687
 • flag
  nz +64
 • flag
  ni +505
 • flag
  ne +227
 • flag
  ng +234
 • flag
  kp +850
 • flag
  no +47
 • flag
  om +968
 • flag
  pk +92
 • flag
  pw +680
 • flag
  ps +970
 • flag
  pa +507
 • flag
  pg +675
 • flag
  py +595
 • flag
  pe +51
 • flag
  ph +63
 • flag
  pl +48
 • flag
  pt +351
 • flag
  pr +1787
 • flag
  qa +974
 • flag
  re +262
 • flag
  ro +40
 • flag
  ru +7
 • flag
  rw +250
 • flag
  kn +1869
 • flag
  lc +1758
 • flag
  vc +1784
 • flag
  ws +685
 • flag
  sm +378
 • flag
  st +239
 • flag
  sa +966
 • flag
  sn +221
 • flag
  rs +381
 • flag
  sc +248
 • flag
  sl +232
 • flag
  sg +65
 • flag
  sk +421
 • flag
  si +386
 • flag
  sb +677
 • flag
  so +252
 • flag
  za +27
 • flag
  kr +82
 • flag
  es +34
 • flag
  lk +94
 • flag
  sd +249
 • flag
  sr +597
 • flag
  sz +268
 • flag
  se +46
 • flag
  ch +41
 • flag
  sy +963
 • flag
  tw +886
 • flag
  tj +992
 • flag
  tz +255
 • flag
  th +66
 • flag
  tl +670
 • flag
  tg +228
 • flag
  to +676
 • flag
  tt +1868
 • flag
  tn +216
 • flag
  tr +90
 • flag
  tm +993
 • flag
  tc +1649
 • flag
  tv +688
 • flag
  ug +256
 • flag
  ua +380
 • flag
  ae +971
 • flag
  gb +44
 • flag
  us +1
 • flag
  uy +598
 • flag
  uz +998
 • flag
  vu +678
 • flag
  va +379
 • flag
  ve +58
 • flag
  vn +84
 • flag
  vg +1284
 • flag
  vi +1340
 • flag
  eh +212
 • flag
  ye +967
 • flag
  zm +260
 • flag
  zw +263
Email
Напишіть Ваше запитання

Учительство, об’єднуймося!

Долучайтеся до спільноти EdCamp Ukraine та зростайте разом із нами.

Кожен лист — це:

 • можливості для професійного та особистісного зростання;
 • нові ініціативи і програми підвищення кваліфікації;
 • статті й інтерв’ю ПРО і ДЛЯ українського вчительства.