Що таке ДоСЕН і чому це про EdCamp Ukraine?
Наша громадська організація стала національним дослідницьким центром ДоСен в Україні.
З першого разу формулювання здається дивним, проте ми маємо пояснення
Це дослідження соціально-емоційних навичок – скорочено ДоСЕН. І восени цього року Україна візьме участь у цьому масштабному опитуванні, першому у світі.
Що важливо знати прямо зараз?
Опитування проводить Організація економічного співробітництва та розвитку (OECD).
Вона організовує, зокрема, й PISA – дослідження, що вимірює читацьку, математичну та природничо-наукову грамотність 15-річних учнів і учениць.
Та майбутнє дослідження соціально-емоційних навичок (ось тут є більше https://www.oecd.org/…/ceri/social-emotional-skills-study) дуже відрізняється від PISA – і предметом вимірювання, й інструментами, які для цього використовуватимуть. Проте ДоСен проводять так само масштабно і за такими ж високими стандартами якості, як і PISA.
ДоСЕН дослідить 17 м’яких навичок, які згрупує у виміри.
Наприклад, широта кругозору учнівства, сумлінність, емоційна стабільність, здатність до співробітництва чи мотивація досягати цілей. Також дослідження аналізуватиме середовище та контекст, у якому перебуває учнівство.
В опитуванні візьмуть участь як учні й учениці, так і батьківство, вчительство, та адміністрації закладів освіти.
А за допомогою розширеного інструментарію ДоСЕН, який ми і застосуємо в Україні під час активної фази дослідження, ми залучимо дітей віком 10 і 15 років. Хоча на міжнародному рівні такий елемент є опційним.
OECР ставить такі цілі дослідження:
надати містам і країнам, які беруть участь у дослідженні, інформацію про соціально-емоційні навички учнівства;
виявити, як оточення учнівства вдома, у школі та серед однолітків сприяє розвитку соціально-емоційних навичок чи, навпаки, пригнічує їх;
дослідити, як політика в широкому її розумінні, культурний і соціоекономічний контексти впливають на ці навички;
сформувати розуміння, як саме впливають соціально-емоційні навички учениць і учнів на їхнє подальше життя;
показати, що достовірна, надійна та порівнювана інформація про соціально-емоційні навички може бути отримана від різних громад і середовищ.
У цих лаконічних словах заховано дуже багато сенсів.
І в наступних публікаціях ми будемо розкривати всі деталі про кожен з пунктів і не тільки.
Що ж таке соціально-емоційні навички, як і навіщо їх вимірювати? Чому участь у дослідженні беруть діти саме цього віку? Що таке репрезентативна вибірка?
Співорганізатором ДоСен є Державна служба якості освіти України. Серед партнерів – Комітет Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій, Консультативна рада з питань сприяння розвитку системи загальної середньої освіти при Президентові України, Міністерство освіти і науки України, Інститут проблем виховання НАПН України/ Institute of problems on education, команда PISA Український центр оцінювання якості освіти, Інститут освітньої аналітики.
Дослідження соціально-емоційних навичок в Україні здійснюється за підтримки Міжнародний фонд “Відродження”.