Протимінна безпека – правда чи вигадка?
Друзі, ми і далі ділимося з вами інформацією про ризики, пов’язані з вибухонебезпечними предметами. У вирі інформації важко відрізнити правду і вигадку, а навколо такої теми, як міни та мінування курсує багато мітів. Тож розвінчаємо їх та нумо поводитися безпечно!
Міт 1. Підпал рослинності розміновує земельну ділянку
Якщо підпалити поле, це не прибере встановлені міни — навпаки вони можуть стати ще небезпечнішими через перепад температур у грунті. При найменшій підозрі щодо забрудненості земельної ділянки зверніться до органів влади, чи ДСНС за номером 101.
Міт 2. Протитанкові міни спрацьовують лише на транспортні засоби
Пам’ятайте: міни ніколи не встановлюють поодинці, їх встановлюють рядами, щоб завдати якомога більше шкоди всьому живому. Там де є одна міна, ще встановлено десятки інших. Ба більше, разом із протитанковими мінами часто встановлюють протипіхотні, що спрацьовують від легкого натиску. Тож, «на гачок» протитанковій міні можуть попасти свійські тварини, легкові та вантажні транспортні засоби, чи навіть людина, яка везе сіно чи вантаж на ровері.
Міт 3. Якщо хтось уже пройшовся мінним полем і вижив, це означає, що територія цілком безпечна для пересування людей та транспорту
Як говорять фахівці та фахівчині з розмінування, не існує безпечного шляху з мінного поля. Міни завжди маскуються та ховаються від ваших очей, здебільшого в ґрунті. Із часом ґрунт може ущільнюватися, особливо в процесі заморожування, відтавання або затоплення, тому чутливість міни може змінюватися. Можливо, тим, хто пройшов перед вами, просто пощастило не натрапити на міну.
Міт 4. Згодом міни псуються та вже не становлять загрози
Навіть міни із часів Другої світової війни досі детонують. Що вже й казати про новітні вибухонебезпечні предмети. Більшість із них залишаються небезпечними протягом десятиліть. Багато з них зроблені з пластику і є водонепроникними.
Міт 5. Якщо вибухонебезпечний предмет уже перенесли з одного місця в інше, то він безпечний
Боєприпаси, що не вибухнули, дуже нестабільні й непередбачувані. Навіть якщо хтось на ваших очах уже взаємодіяв із предметом, то це не значить, що він безпечний. Міна чи інший боєприпас може вибухнути після другого, третього й навіть десятого дотику.
Міт 6. Можна випередити вибухову хвилю.
Подібне можна побачити у супергеройських фільмах. Проте варто пам’ятати, що кіно та реальне життя майже ніколи не збігаються. Швидкість вибуху в десятки разів перевищує швидкість звуку. Ви не встигнете кліпнути очима – не те, щоб швидко поїхати чи втекти від епіцентру подій. Якщо під час вибуху рухатись дуже швидко, все одно не вдастся уникнути уламків та наслідків.
Міт 7. Можна самостійно знешкодити розтяжку чи пастку.
Ще один міт, породжений кінематографом. Насправді не існує того самого червоного чи білого дроту, перерізання якого допоможе уникнути вибуху. Немає жодного способу знешкодити розтяжку. Залиште роботу професіоналам і професіоналкам – викликайте 101!
Міт 8. Міна вибухає, коли прибираєш ногу.
Найрозповсюдженіший міт, що наражає на небезпеку прихильників і прихильниць екшн-фільмів. Пам’ятайте: міна вибухає від взаємодії, тобто саме тоді, коли на неї наступають / наїжджають / зачіпають. Міни не обирають жертву, вони небезпечні для будь-кого.
Міт 9. Звичайні предмети не становлять загрози.
Загроза може бути прихованою. Якщо Ви бачите звичайні речі чи предмети, які Вам не належать (наприклад, сумки, коробки, іграшки, мобільний телефон тощо), пам’ятайте золоте правило: не Ваше – не чіпайте!
Нагадуємо:
Якщо натрапили на боєприпас. Зупиніться, роздивіться, чи немає поряд подібних предметів. Відійдіть на безпечну відстань у 300 метрів та викличте вибухотехніків ДСНС (101).
Якщо натрапили на міну. Негайно зупиніться і залишайтеся на місці. Найчастіше міна закладається не одна, відтак рухатися ділянкою дуже небезпечно. Зателефонуйте по допомогу в ДСНС, або покличте когось, хто це зробить.
У випадку, коли поруч немає людей і телефону. Спеціалісти радять виходити з небезпечної ділянки власними слідами назад або обережно і уважно просуватися рівною твердою поверхнею.
Пам’ятаймо головні правила поведінки з вибухонебезпечними предметами:
НЕ наближайтеся
НЕ торкайтеся
ТЕЛЕФОНУЙТЕ 101
За підтримку в реалізації ініціативи дякуємо Save the Children in Ukraine та Education Cannot Wait #ECW.