Презентували перший том звіту ДоСЕН
Як війна вплинула на соціально-емоційні навички українського учнівства — послабила їх чи, можливо, навпаки підсилила?
Ці та інші питання соціально-емоційної стійкості учениць і учнів віком 10 і 15 років уперше в історії України вимірювали під час Дослідження соціально-емоційних навичок (ДоСЕН) 👉 https://dosen.edcamp.ua
Негативно воєнний досвід вплинув на навички широти кругозору (допитливість, креативність, толерантність), а також на впевненість у собі. У 15-річок, як соціально більш зрілих порівняно з 10-річками особистостей, внаслідок воєнного досвіду ще постраждали такі навички, як співпереживання і товариськість. Проте досвід війни допоміг учнівству розвинути навички регуляції емоцій (зокрема у дітей, які мають негативніший досвід переживання викликів війни порівняно з однолітками, чий досвід переживання війни був менш важкий). Необхідність подолання життєвих труднощів і викликів загартовує учнівство, активізуючи формування таких навичок, як оптимізм, контроль над емоціями, стресостійкість, а також довіру.
ДоСЕН показало, що 10-річне учнівство досить добре (і краще за 15-річне) пристосовується до складних життєвих обставин і змін, викликаних війною. Зокрема, змушена зміна місця проживання (переїзд в інше помешкання, в інший населений пункт або в іншу область) може сприяти розвитку більшості соціально-емоційних навичок учнів і учениць. Це наводить на думку про те, що нові умови і, можливо, зміна оточення, сприятливо впливають на 10-річне учнівство, зокрема в питаннях розвитку соціально-емоційних навичок. Загалом отримані дані показали, що війна вплинула на життєвий уклад більшості українських дітей і підлітків. Це, зокрема, підкреслює необхідність підтримки учнів і учениць, щоб полегшити їх адаптацію до складних умов сьогодення.
📘 Під час Національного EdCamp ТОЧКА СТІЙКОСТІ-2024 ми презентували перший том звіту ДоСЕН і поділилися його вибраними результатами.
Відеозапис сесії 👉 https://www.youtube.com/live/Bydo0vh1cXg?t=5509s
Текст першого тому звіту ДоСЕН 🔗 https://bit.ly/reportdosen2023volume1
________________
Громадська організація «ЕдКемп Україна», за рішенням ОЕСР, визначена як Національний центр ДоСЕН. Співорганізатором дослідження є Державна служба якості освіти України. Серед партнерів – Комітет Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій, Консультативна рада з питань сприяння розвитку системи загальної середньої освіти при Президентові України, Міністерство освіти і науки України, Інститут проблем виховання НАПН України/ Institute of problems on education, команда PISA Українського центру оцінювання якості освіти, Інститут освітньої аналітики.
Дослідження соціально-емоційних навичок в Україні здійснюється за підтримки Міжнародний фонд “Відродження”, Міжнародної організації Plan International та проєкту «Програма сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні.