Зробіть свій унесок — підтримайте українське
вчительство прямо зараз!
img

Інтерв’ю № 26. «Незламність – від людини до держави», – Людмила Таболіна

Ходити пішки 11 км на роботу і з роботи, щоразу відчуваючи себе мішенню, по всьому світу збирати колег і учнів – в такій реальності живе Людмила Таболіна, вчителька української мови та літератури, директорка Харківської школи № 10.

Пані Людмила розповідає, що за час війни школа перетворилася на реальний осередок громади, який надав багатьом місцевим мешканцям укриття від нескінченних обстрілів, змогу отримувати гуманітарну допомогу і можливість зберегти родини.

На її думку, досвід стійкості, який нині набули українці, треба аналізувати і поширювати, щоб користатися ним і надалі. 

Головні уроки

Світ дуже крихкий. Розсипалася наша звична безпека – спокійний сон, дорога до школи, на роботу, можливість швидкого контакту з рідними та друзями. 

Ми іноді не контролюємо ситуацію. Ми звикли все тримати під контролем, але нинішні умови не дають нам це робити. Ситуація бере гору над нами, і це вибиває з зони комфорту.

Натиснути Escape

Я щодня відчувала себе мішенню. До того, як у Харкові почав курсувати транспорт, ходила на роботу пішки і уявляла, ніби у мене на спині намальована мішень. Здавалося, що на мене йде полювання з усіх можливих видів зброї. Тоді я навіть боялася вдягти навушники і ввімкнути музику, яку дуже люблю, бо було страшно втратити контроль. 

У перші тижні мозок відмовлявся розуміти, що це відбувається саме  зі мною. У психології цей стан називають деперсоналізацією: коли людина хоче позбутися негативу, що її оточує, і вважає реальність сном чи грою. Війна і справді асоціюється для мене з дурною комп’ютерною грою: достатньо прокинутися чи натиснути кнопку Escape, і ця шизофренічна біганина її складними рівнями закінчиться. Я думала: вийду з неї, виживу – і все повернеться до норми, що була до 24 лютого. Але ця гра продовжується і її рівні стають гіршими, небезпечнішими, складнішими. Це лякає.

Жага до життя

Мій шлях до роботи довжиною 11 км тривав дві години під обстрілами. Я вважала його буденним і не робила з цього подвиг. Та у мене викликає гордість моя стійкість, незламність, жага до життя, яка перемагає всі болі, негаразди, проблеми. Я не думала, що вона в мене така сильна. Жага до життя перемагає все.

Думаю, будь-який наш вчинок під час війни має викликати гордість. Вже скільки днів ми стоїмо, не здаємося і не панікуємо.

У мене мурахи по шкірі, коли я пригадую ту підтримку, яку отримала від освітянської спільноти. Знайомі, колеги пропонували всіляку допомогу: речами, грошима, навіть намагалися дати ключі від квартир, де я би змогла укритися. Мені писали десятки людей з різних областей України.

img img

Я думала: вийду з неї, виживу – і все повернеться до норми, що була до 24 лютого. Але ця гра продовжується і її рівні стають гіршими, небезпечнішими, складнішими. Це лякає.

img

Шлях до безпеки

У березні в харківських школах був простій. Щоб не сидіти без діла і не зійти з глузду, я попросила колег пошукати для мене волонтерство, яким можна було займатися, не виходячи з дому. Мені знайшлося заняття: я працювала з Фондом вільних і небайдужих. Ми вивозили людей з-під окупації та небезпеки до країн Європи. Частина команди шукала донорів, а я з іншими волонтерами і волонтерками працювали онлайн. Мій номер телефона розійшовся, мабуть, по всій Україні. 

За підрахунками Фонду, від березня штаб посприяв вивезенню більш ніж 2,5 тисяч людей. Я особисто працювала з людьми з Харкова та області, з Донеччини. Зокрема, ми вивозили людей з багатостраждальної Салтівки, а також родини наших учнів і учениць. І зараз я зберігаю в телефоні повідомлення від сімей, які вижили, виїхали і опинилися в безпеці. Ці подяки, побажання здоров’я бережу і перечитую в моменти, коли мене огортає сум. Волонтерство – гідний вчинок, частинкою якого стала я і мої колеги по Фонду. 

Освітній фронт

Російські війська продовжують систематично знищувати заклади освіти Харкова та області. Майже щодня Харківська ОВА звітує про пошкодження шкіл. На думку Ігоря Терехова, міського голови Харкова, в таких умовах неможливо відновлювати очне навчання – через постійні обстріли, руйнування і недостатню кількість укриттів дітям неможливо гарантувати безпеку. Тому очільники Харківщини попередньо оголошують, що новий навчальний рік відбуватиметься онлайн. 

Щоб допомогти освітянам України продовжувати навчати дітей під час війни, спільнота EdCamp Ukraine запустила краудфандингову кампанію – збір коштів на комп’ютерну техніку та доступ до інтернету тим педагогам, що через війну втратили обладнання для навчання.

Також зібрані кошти планують направити на психологічну підтримку вчителів і організацію конференцій, де вони зможуть поділитися досвідом навчання під час війни. До кампанії можуть долучитися як громадяни з-за кордону на платформі GoFundMe, так і українці – на сторінці EdCamp Ukraine, додаючи коментар «Моя війна. Уроки» до платежу. 

Пиріжки з укриття

Наша школа стала осередком громади з першого дня війни. Ми відчинили сховище у підвальних приміщеннях, знесли мати, стільці, столи – все, що було, аби люди могли там ночувати і перебувати довгий час. Найбільше мешканців укриття прийняло в березні-квітні, бо поблизу почали нищити будинки, і люди приходили до нас навіть у домашньому одязі. 

З перших днів березня ми щодня роздавали гуманітарну допомогу. Завдяки місцевій владі, районній адміністрації, нашим небайдужим людям із заходу України, допомозі інших країн ми мали змогу робити це безкоштовно.

Ще ми з колегами винесли парти на перший поверх закладу і роздавали одяг, взуття, памперси, предмети гігієни всім, хто цього потребував, – усі ці речі привозили нам волонтери.

Також ми відчинили нашу шкільну їдальню, і люди там собі готували. Мене пригощали дуже смачними пиріжками, зробленими з того, що було. Численні харківські ресторани надавали гаряче харчування людям в укритті. 

З 1 квітня ми проводили толоки з усіма охочими. Так відбувалося єднання всіх учасників освітнього процесу. Ми обрізали дерева, розгрібали завали, годували птахів, підмітали подвірʼя і доріжки, садили квіти. Все це робили для себе і для громади. 

Були дні, коли школа стояла самотня: не було ні вчителів, ні дітей, ні з ким іноді і поговорити. Але водночас школа працювала. Всі місцеві мешканці знають про нас, звертаються з проханнями – наприклад, знайти ліки, заповнити форму на адресну допомогу, десь влаштуватися. Ми намагаємося допомагати з усіма потребами. 

Саморозвиток проти війни

Як це не дивно, моїм ресурсом став саморозвиток. У Харкові досі діє світломаскування, і коли взимку і навесні рано темнішало, я не могла увімкнути телевізор чи комп’ютер, бо вони освітлювали кімнату.

Уявіть: довгі вечори, вимкнене світло, на вулиці темно, а ти навіть книжку почитати не можеш. 

Тому я з телефона проходила різні курси, користуючись тим, що у мене був інтернет. Так я відволікалася. Я навіть збираю сертифікати курсів, бо за їх датами видно, як це відбувалося. Коли почалася кампанія з підтримки українського бізнеса, я оплачувала сертифікати.

Ще один мій ресурс – читання. За час війни я прочитала багато книжок, які завантажувала на телефон.

Мій третій ресурс – робота. Коли ти працюєш, допомагаєш комусь, то це відволікає і надихає. Немає часу панікувати, жаліти себе і плакати. 

img img

Уявіть: довгі вечори, вимкнене світло, на вулиці темно, а ти навіть книжку почитати не можеш.

img

Ми незламні

Я з Харкова, який називають залізобетонним містом. Якби я проводила (не)конференцію ЕдКемп, то обрала би тему незламності – людини, команди, школи як організації і гуманітарного хабу, незламності міста і держави.

Маю відчуття, що українські школи перейшли на вищий рівень, стали реальними осередками громад. Я би відстежила тему незламності на всіх рівнях – від людини до держави. Було б корисно обговорити, що дозволяє нам стояти і не здаватися, які для цього є ресурси, звідки ця стійкість і що вона дає.

Стійкість освітян

Я би хотіла поїхати в місто Чорноземне біля Мелітополя, нині окуповане.

Бо була в ньому лише раз, але точно знаю, що Чорноземне – це Україна, там живе багато моїх чудових колег. Спілкування з ними, гармонія з природою, підвищення кваліфікації на події ЕдКемп у Чорноземному багато означають для мене. 

Зараз я можу дійти чи доїхати до моєї школи, а колеги з Чорноземного цього зробити не можуть. Я бачу фото, коли вони тишком підходять до свого рідного закладу і потайки фотографують його. Наші освітяни й освітянки витримують там зараз дуже сильний пресинг – і попри все відмовляються працювати з рашистською владою.

Не загубити дітей

23 лютого у мене були уроки з мови і літератури в п’ятому класі.

Ми розглядали поему Олександра Олеся «Ярослав Мудрий» і розмовляли про те, якою він був людиною, яким політичним діячем, полководцем, які реформи запровадив. Дітки отримали домашнє завдання на 25 лютого, ми попрощалися. І більше, на жаль, наживо не бачилися. На тому уроці я сфотографувала дошку у класі – тепер це моє останнє мирне фото.

24 лютого я прийшла на роботу на годину раніше, також до мене приєдналася частина колективу із тих, хто жив неподалік від школи. Ми займалися “укріпленням” закладу: позачиняли вікна, кабінети, сховали всі важливі документи, бо дуже боялися, що всі персональні дані потраплять до рук окупантів. Тоді ж ми і почали роботи з обладнання сховище. 

До 11 квітня навчання було призупинене, але вже з 1 квітня ми на волонтерських засадах виходили на зв’язок з дітками, проводили зустрічі, консультації з різних предметів, підтримували дітей, як могли.

Ми помітили, що діти, яких раніше треба було мотивувати виходити на зв’язок, почали робити це більш охоче під час війни. Нашим учням й ученицям це було дуже потрібно. Тому освітній процес майже не зупинявся. Онлайн ми проводил уроки, різноманітні акції, останній дзвоник, навіть танцювали вальс. Це допомогло не загубити наших дітей, а вони не загубили нас.

 

Адаптація в нерівних умовах

У час війни всі опинилися в нерівних умовах: діти виходили онлайн з підвалів, метро, квартир, льохів. Були колеги, що виїхали за кордон, зокрема, з одним телефоном, і не могли повноцінно проводити уроки. Ті, хто жив у місцях шалених обстрілів, по 8-9 днів не мали електрики, і навіть не мали змоги зарядити гаджети. Але потім діти і вчителі все надолужували.

Ми підтримували одне одного, ніхто не нарікав, натомість шукали зручніші для всіх нас варіанти. 

Викладання було в асинхронному режимі, який нас врятував. Бо навіть різниця в часі між Ірландією, Грузією, Австрією та Україною давалася взнаки. Багато діток ходили до місцевих шкіл тих країн чи регіонів, куди вони встигли виїхати, але водночас хотіли бути на зв’язку і з нашими вчителями й вчительками. Іноді навчалися у вихідні дні. Одна вчителька готувала 11-класників до тесту з історії, і за домовленістю вони збиралися щодня о 13 годині. І школа, і діти, і батьки робили все можливе, щоб освітній процес був продуктивним, корисним і, найголовніше, безпечним. 

img img

Були ті, хто жили у місцях шалених обстрілів, по 8-9 днів у дітей та вчителів не було електрики, і вони навіть не могли зарядити гаджети.

img

Сміх крізь сльози

За нашими спостереженнями, діти стали охочими до навчання. Вони з радістю приходили на уроки, були дуже раді бачити своїх вчителів у безпеці, чути їхні голоси. На уроках було багато щемних моментів, коли діти дуже розчулювалися, починали плакати разом із вчителями.

Неможливість побачитися наживо і просто обійнятися дали про себе знати. Тому ми намагалися психологічно підтримати і розвантажити дітей. Звичних домашніх завдань не давали, найголовнішими для нас були підтримка і співчуття.

Часто голоси та очі дітей виказували радість. Але за нею були сховані тривога, біль, туга, діти сміялися крізь сльози. Ми всі травмовані психологічно і морально. З цим треба буде багато працювати, думаю, що не лише з малечею, але й з учительством і батьківством. 

Досвід стійкості

Ми не мовчимо, а розповідаємо світу про нас, щоб Україна не стала черговим рядком у стрічці новин. У мене було кілька онлайн-уроків з португальськими колегами з острова Мадейра. Я розповідала про Харків, школу, Україну і війну. Діти місцевого ліцею Jaime Moniz влаштували флешмоб і ходили по столиці Мадейри, місту Фуншал, з нашими прапорцями. На подвір’ї своєї школи вони висадили два дерева, які назвали Надія (Hope) і Мир (Peace), – одне на честь Мадейри, а інше присвячене Харкову. Я також зустрічалася онлайн із представниками і представницями португальської освітньої системи. 

Своїм колегам за кордоном я розповіла про нашу школу і наших хоробрих людей, незламний Харків, який вистояв і стоїть, незважаючи на те, що обстріли тривають із першого дня війни. Розповіла про стійкість і сміливість, силу духу українок і українців. 

Нині це не просто пафосні слова, а наша реальність. 

Текст — Галина Ковальчук.

Серія інтерв’ю «Моя війна. Уроки» підготовлена за фінансової підтримки Black Sea Trust for Regional Cooperation – a Project of the German Marshall Fund of the United States (Чорноморський трастовий фонд, проєкт Німецького фонду Маршалла).

Позиції громадської організації «ЕдКемп Україна» і Фонду можуть не збігатися з поглядами, висловленими освітянами в інтерв’ю.

img img
Поділитись новиною у соціальних мережах
Форма зворотного зв’язку

Залиште свої контактні дані для зв’язку

Ваше ім’я
Телефон
flag
 • flag
  af +93
 • flag
  al +355
 • flag
  dz +213
 • flag
  as +1684
 • flag
  ad +376
 • flag
  ao +244
 • flag
  ai +1264
 • flag
  ag +1268
 • flag
  ar +54
 • flag
  am +374
 • flag
  aw +297
 • flag
  au +61
 • flag
  at +43
 • flag
  az +994
 • flag
  bs +1242
 • flag
  bh +973
 • flag
  bd +880
 • flag
  bb +1246
 • flag
  by +375
 • flag
  be +32
 • flag
  bz +501
 • flag
  bj +229
 • flag
  bm +1441
 • flag
  bt +975
 • flag
  bo +591
 • flag
  ba +387
 • flag
  bw +267
 • flag
  br +55
 • flag
  bn +673
 • flag
  bg +359
 • flag
  bf +226
 • flag
  bi +257
 • flag
  kh +855
 • flag
  cm +237
 • flag
  ca +1
 • flag
  cv +238
 • flag
  ky +1345
 • flag
  cf +236
 • flag
  td +235
 • flag
  cl +56
 • flag
  cn +86
 • flag
  co +57
 • flag
  km +269
 • flag
  cd +243
 • flag
  cg +242
 • flag
  ck +682
 • flag
  cr +506
 • flag
  ci +225
 • flag
  hr +385
 • flag
  cu +53
 • flag
  cy +357
 • flag
  cz +420
 • flag
  dk +45
 • flag
  dj +253
 • flag
  dm +1767
 • flag
  do +1809
 • flag
  ec +593
 • flag
  eg +20
 • flag
  sv +503
 • flag
  gq +240
 • flag
  er +291
 • flag
  ee +372
 • flag
  et +251
 • flag
  fo +298
 • flag
  fj +679
 • flag
  fi +358
 • flag
  fr +33
 • flag
  pf +689
 • flag
  ga +241
 • flag
  gm +220
 • flag
  ge +995
 • flag
  de +49
 • flag
  gh +233
 • flag
  gi +350
 • flag
  gr +30
 • flag
  gl +299
 • flag
  gd +1473
 • flag
  gp +590
 • flag
  gu +1671
 • flag
  gt +502
 • flag
  gg +44
 • flag
  gn +224
 • flag
  gw +245
 • flag
  gy +592
 • flag
  ht +509
 • flag
  hn +504
 • flag
  hk +852
 • flag
  hu +36
 • flag
  is +354
 • flag
  in +91
 • flag
  id +62
 • flag
  ir +98
 • flag
  iq +964
 • flag
  ie +353
 • flag
  im +44
 • flag
  il +972
 • flag
  it +39
 • flag
  jm +1876
 • jp +81
 • flag
  je +44
 • flag
  jo +962
 • flag
  kz +7
 • flag
  ke +254
 • flag
  ki +686
 • flag
  kw +965
 • flag
  kg +996
 • flag
  la +856
 • flag
  lv +371
 • flag
  lb +961
 • flag
  ls +266
 • flag
  lr +231
 • flag
  ly +218
 • flag
  li +423
 • flag
  lt +370
 • flag
  lu +352
 • flag
  mo +853
 • flag
  mk +389
 • flag
  mg +261
 • flag
  mw +265
 • flag
  my +60
 • flag
  mv +960
 • flag
  ml +223
 • flag
  mt +356
 • flag
  mh +692
 • flag
  mq +596
 • flag
  mr +222
 • flag
  mu +230
 • flag
  mx +52
 • flag
  fm +691
 • flag
  md +373
 • flag
  mc +377
 • flag
  mn +976
 • flag
  me +382
 • flag
  ms +1664
 • flag
  ma +212
 • flag
  mz +258
 • flag
  mm +95
 • flag
  na +264
 • flag
  nr +674
 • flag
  np +977
 • flag
  nl +31
 • flag
  nc +687
 • flag
  nz +64
 • flag
  ni +505
 • flag
  ne +227
 • flag
  ng +234
 • flag
  kp +850
 • flag
  no +47
 • flag
  om +968
 • flag
  pk +92
 • flag
  pw +680
 • flag
  ps +970
 • flag
  pa +507
 • flag
  pg +675
 • flag
  py +595
 • flag
  pe +51
 • flag
  ph +63
 • flag
  pl +48
 • flag
  pt +351
 • flag
  pr +1787
 • flag
  qa +974
 • flag
  re +262
 • flag
  ro +40
 • flag
  ru +7
 • flag
  rw +250
 • flag
  kn +1869
 • flag
  lc +1758
 • flag
  vc +1784
 • flag
  ws +685
 • flag
  sm +378
 • flag
  st +239
 • flag
  sa +966
 • flag
  sn +221
 • flag
  rs +381
 • flag
  sc +248
 • flag
  sl +232
 • flag
  sg +65
 • flag
  sk +421
 • flag
  si +386
 • flag
  sb +677
 • flag
  so +252
 • flag
  za +27
 • flag
  kr +82
 • flag
  es +34
 • flag
  lk +94
 • flag
  sd +249
 • flag
  sr +597
 • flag
  sz +268
 • flag
  se +46
 • flag
  ch +41
 • flag
  sy +963
 • flag
  tw +886
 • flag
  tj +992
 • flag
  tz +255
 • flag
  th +66
 • flag
  tl +670
 • flag
  tg +228
 • flag
  to +676
 • flag
  tt +1868
 • flag
  tn +216
 • flag
  tr +90
 • flag
  tm +993
 • flag
  tc +1649
 • flag
  tv +688
 • flag
  ug +256
 • flag
  ua +380
 • flag
  ae +971
 • flag
  gb +44
 • flag
  us +1
 • flag
  uy +598
 • flag
  uz +998
 • flag
  vu +678
 • flag
  va +379
 • flag
  ve +58
 • flag
  vn +84
 • flag
  vg +1284
 • flag
  vi +1340
 • flag
  eh +212
 • flag
  ye +967
 • flag
  zm +260
 • flag
  zw +263
Email
Напишіть Ваше запитання

Учительство, об’єднуймося!

Долучайтеся до спільноти EdCamp Ukraine та зростайте разом із нами.

Кожен лист — це:

 • можливості для професійного та особистісного зростання;
 • нові ініціативи і програми підвищення кваліфікації;
 • статті й інтерв’ю ПРО і ДЛЯ українського вчительства.