Зробіть свій унесок в розвиток спільноти!
UA
img

Інтерв’ю № 27. «Цінність свободи», – Світлана Стельмах

Освітянка з Херсона Світлана Стельмах розповідає, як росія насаджує несвободу на окупованих територіях і чому питання ідентичності і емоційного інтелекту мають стати центром української освіти

Для вчителів окупованих регіонів України освіта стала фронтом у буквальному сенсі. Бо навчання дітей за українськими програмами в умовах бойових дій, постійного нагляду та облав – ризиковане для життя і здоров’я. Про це розповідає Світлана Стельмах, вчителька історії України, правознавства, громадянської освіти, заступниця директора з НВР Херсонського академічного ліцею імені О. В. Мішукова. Пані Світлана та її колеги проводили уроки, незважаючи на фізичний і моральний тиск, підтримували дітей і громаду загалом. На думку пані Світлани у майбутньому українським освітянам треба надавати набагато більше уваги тим предметам, що розвивають ідентичність молоді та її психологічну і фізичну підготовку.

Головний урок

Ця війна відкрила стрижень кожної людини, кожної держави. Війна змела все поверхове, ті маски, які ми носили. Якщо людина була чесною, то нині стала ще чесніша. Якщо була милосердною, то милосердя проявилося у всіх її вчинках. Якщо людина була боягузом, то її страх посилився в рази. Якщо людина була патріотом, то вона готова віддати все, щоб її держава перемогла, а народ вистояв.

Дивлюся я і на держави. Україна показала, що для нас найбільша цінність – свобода. Кожен українець робить все, що може, на тому фронті, де він чи вона працює. Показала своє справжнє обличчя і росія – імперія, тоталітарна країна, країна брехні і мародерів. Мені здається, що нині відбувається пізнання істини. Все, що було приховане, проявилося. 

Я два місяці була в окупації. Коли виїжджала з Херсона, думала, що мене так сильно рухає? Зрозуміла, що це не страх, хоч він також був присутній, а почуття несвободи. Я задихалася від того, що не можу висловлювати свою думку, підтримувати те, що мені подобається. Я розуміла, що кожну хвилину у мене можуть відібрати телефон і перевірити мої соцмережі. Кожної хвилини можуть виламати двері мого будинку і забрати мене чи мого чоловіка з невідомих причин у невідомому напрямку. Бо це ставалося з моїми сусідами, знайомими, це відбувалося постійно. 

По виїзді почуття того, що я вільна, було найсильнішим. Коли я приїхала на нашу територію, побачила хлопців з ЗСУ, плакала від щастя. Зараз моєю найголовнішою цінністю є свобода. Я вірю, що можу докластися до перемоги своєї країни – і робити це вільно, не обертаючись на те, чим це може закінчитися для мене і моєї родини.

Вони прагнуть війни

Якийсь час я наспівувала рядок з пісні «Хотят ли русские войны». Зрозуміла, що в їх фейковій державі неймовірна цинічність – співати, що росіяни не хочуть війни, а насправді їх сутністю є агресія. Я зрозуміла глибину морального падіння росії, яка бреше не тільки іншим країнам, але й собі і й своїм громадянам. Тому така країна приречена на поразку, я маю глибоку надію, що так воно і буде. Росіяни хочуть війни, вони її прагнуть, це країна війни, і вона не має права на існування.

img img

Я задихалася від почуття несвободи. Кожної хвилини могли виламати двері мого будинку і забрати мене чи мого чоловіка з невідомих причин у невідомому напрямку. 

img

Підставити плече

На початку війни більшість херсонців стикнулися з тим, що продукти зникли. Тому були черги по 200-300 людей, коли ти навіть не знаєш, за чим стоїш. Але люди допомагали одне одному – грошима, інформацією, займали чергу. Ми з чоловіком взяли на себе зобов’язання годувати собак, яким ми готували кашу, кормили щодня, і ділилися їжею для тварин з сусідом.

Коли ти допомагаєш комусь, це дає відчуття, що допомагаєш собі. Мені ставало легше жити, коли я була зайнята проблемами інших людей, а не своїми. Знайти ліки для колег чи біженців, допомогти дітям, що залишилися в сиротинці, – майже всі вони були хворі, бо сиділи в холодному підвалі. Ми перераховували гроші на ліки колезі чоловіка в Одесі, він бігав по місцевих аптеках і скуповував ці ліки. Іноді грошей не вистачало, і їх нам перераховували люди, яких ми не знали особисто і ніколи не бачили. Я не спала ночами, розписувала прізвища, хто що замовляв, колеги розвозили допомогу по людях. 

Херсонська громада була мені підтримкою. Знайомі чи незнайомі люди підставляли плече у важку годину. Наприклад, сусід приносив нам курячі яйця, питну воду, коли вона у нас закінчилася, дав нам місце у своєму підвалі, щоб ми могли разом сидіти. Мені здається, це і є відчуття справжньої громади.

 

Найцінніший подарунок

Мене надихають дії – коли я пишу, телефоную чи перераховую гроші волонтерам, ЗСУ, на ліки. Коли я не була цим зайнята, я читала. Мені здається, за перші місяці війни я прочитала більше 50 книг. Я дуже люблю готувати, і, куховарячи з того, що є, отримувала насолоду. Також моїм ресурсом стали моя родина і три коти, яких я вважаю членами сім’ї, це моя м’яка підтримка. 

На 8 березня я пішла робити зачіску, і з перукарем розмовляла про те, що хочу зварити борщ. Але у мене не було деяких інгредієнтів – буряка і капусти. І перукар виніс мені качанчик капусти і десять маленьких бурячків. Мені здалося, що це був найцінніший подарунок, який я взагалі отримувала. 

Зараз мене підтримують рідні стіни. Бо я вихала до міста Кривий Ріг, де народилася і виросла, почала працювати вчителькою. Нині живу у квартирі моєї мами, і мене тут тримає кожна стіна і навіть шпалери, які ми клеїли разом з мамою. Дуже символічно, що я повернулася до свого роду, коріння через великий біль. Так само і Україна повертається до себе і намацує свою ідентичність. Дуже символічно, що мій будинок розташований на проспекті Перемоги – я впевнена, що Україна переможе.

З ризиком для життя

Коли ми мали відновити навчання 14 березня, у мене було багато запитань. Як викладати на окупованій території історію України, критичне мисленя, громадянську освіту? Онлайн-навчання передбачає незахищений вхід учнів, їх батьків, і під прізвищем учня може зайти стороння особа. Я усвідомлювала, що не всі батьки учнів мають проукраїнську позицію. Для вчителя це небезпечно. 

Я про це говорила з адміністрацією ліцею, і ми дійшли до порозуміння. Вирішили, що будемо працювати з посиланнями на відео-матеріали. В прямому ефірі працювали вчителі математики, фізики – предметів, що не мають суспільного компоненту. Перші два дні я теж вела уроки, але коли окупанти зайшли до міста, то вчителі громадянських дисциплін перейшли на консультаційний формат. Я працювала у приватних чатах, надавала консультації і використовувала записані відео. 

Я дуже вдячна нашій директорці Галині Володимирівні за рішення починати уроки не зранку, а о 13.00. Бо, як правило, обстріли найчастіше відбувалися зранку. Було дуже страшно проводити уроки під вибухи щогодини – причому такі, що підкошувалися ноги. Одна моя учениця дуже нервувалася, що вона на восьмому поверсі, зараз у квартиру влетить російський гвинтокрил з червоною зіркою, і що їй робити? Не можна проводити уроки в такому стані. Ми всі знаємо, коли людина в небезпеці, то мови про навчання не може бути. Бо безпека і життя повинні бути на першому місці. О 13 годині ми починали ще й тому, що зранку всі вчителі шукали продукти для своїх дітей. Ми мусили виживати і «полювати» за їжею. 

Був час, коли нам вимикали зв’язок на день-два. Це також вплинуло на якість навчання, але ми робили все можливе, щоб відбувалася освіта за нашими українськими програмами. Я впевнена, що 99% херсонських освітян – справжні українські патріоти, і я горжусь ними, бо вони працювали на освітньому фронті з ризиком для життя. Були випадки, коли окупанти заходили на дистанційні уроки до колег, погрожували вчителям і дітям, нецензурно лаялися. Росія принесла на окуповані території свою тоталітарну систему, бо не вміє нічого іншого.

Водночас вчителів у Херсоні закликали брати участь у суботниках. Я розумію, що треба підтримувати чистоту і порядок. Але змушувати прибирати територію серед вибухів та окупантів, що їздять на своїх бетеерах, а потім ще й надавати фотозвіти – це було безглузде рішення. Ці суботники – пережитки радянщини, змушувати робити це людей в умовах окупації – театр абсурду. 

img img

Були випадки, коли окупанти заходили на дистанційні уроки до колег, погрожували вчителям і дітям, нецензурно лаялися. Росія принесла на окуповані території свою тоталітарну систему, бо не вміє нічого іншого.

img

Усвідомити свою ідентичність

Як освітянка я багато думала, що так і не так у нашій освіті. Політика держави до викладання історії була неправильною, винищувальною. Не знаю, чи це робилося свідомо, але один урок історії України на тиждень – це нонсенс, що веде до втрати нашої ідентичності. Мені здається, після нашої перемоги ми маємо повернутися до того, що історія є стратегічним предметом. Недаремно окупанти, зайшовши на Херсонщину, в першу чергу стали цікавитися підручниками історії і казали, що ми виховуємо націоналістів. Але це не так. Ми маємо виховувати дітей, які усвідомлюють свою ідентичність, відчувають свою приналежність до нації і здатні її обороняти. Тому історія України, громадянська освіта, критичне мислення, те, що абсолютно відсутнє в освіті окупантів, – можуть стати порятунком для наших дітей, бо виховують і розвивають дуже важливі компетентності. 

Мені було боляче дивитися, як викладають захист вітчизни. Я пригадувала свій досвід. Коли навчалася в школі, то брала участь у навчальному бої з танками, знала, як надати медичну допомогу, мала практичні знання. Я була переконана, що у будь-який момент можу себе захистити. Зараз я почуваюся беззахисною. Розумію, що наші діти були абсолютно не готові до війни – ні психологічно, ні фізично. Хтось переживає це гідно, а хтось у великому стресі і потребує допомоги. Військова підготовка хлопців і дівчат має бути обов’язковою. Учням треба пам’ятати, що поруч з нами – держава-агресор. Я впевнена, що війна закінчиться і ми переможемо, але маємо бути готовими у будь-який момент дати відсіч, якщо агресор знову зверне на нас увагу. До цього треба готувати молодь.

Пріоритети освіти майбутнього

У подіях цієї війни я бачу багато паралелей з Другою світовою війною. Це і ленд-ліз, і План Маршала на наше відновлення. Тому нам треба подолати корупцію, яка шкодить нашому іміджу і довірі до нас як до партнерів тих держав-донорів, що нам допомагають. Водночас треба говорити про цю війну як про війну технологій. Безпека нашої країни залежить від професіоналів, що працюють з цими технологіями. 

Тому професіоналізм, цінності, ідентичність – ключові слова, що мають звучати не лише на подіях ЕдКемпу, але і в освітянській роботі. На мою думку, педагоги за кордоном також мають приділяти увагу ідентичності своєї нації, хоча зараз багато країн мультинаціональні. Але втрата своєї ідентичності – це втрата країни, своїх кордонів, власної безпеки.

Дуже важливе починання ЕдКемпу – це практики стійкості, розвиток емоційного інтелекту. Надання собі і близьким психологічної підтримки – це велика компетенція, що допоможе зберегти психічне здоров’я. Багато українців потребує і в майбутньому потребуватися психологічної допомоги. Тому емоційний інтелект буде на першому місці після війни. Ми маємо розвивати в дітях навички саморегуляції свого емоційного стану. У їх житті можуть бути різні ситуації, і людина має бути готовою, знати як діяти і надавати підтримку, психологічну і фізичну. 

Жалкую, що ми не надавали належної уваги спорту і фізичному розвитку дітей. Зараз фізкультура, захист вітчизни – мегаважливі уроки. Спортивні, військові, психологічні, історичні навички мають стати центром української освіти. 

Текст — Галина Ковальчук.

Серія інтерв’ю «Моя війна. Уроки» підготовлена за фінансової підтримки Black Sea Trust for Regional Cooperation – a Project of the German Marshall Fund of the United States (Чорноморський трастовий фонд, проєкт Німецького фонду Маршалла).

Позиції громадської організації «ЕдКемп Україна» і Фонду можуть не збігатися з поглядами, висловленими освітянами в інтерв’ю.

img img
Поділитись новиною у соціальних мережах
Форма зворотного зв’язку

Залиште свої контактні дані для зв’язку

Ваше ім’я
Телефон
flag
 • flag
  af +93
 • flag
  al +355
 • flag
  dz +213
 • flag
  as +1684
 • flag
  ad +376
 • flag
  ao +244
 • flag
  ai +1264
 • flag
  ag +1268
 • flag
  ar +54
 • flag
  am +374
 • flag
  aw +297
 • flag
  au +61
 • flag
  at +43
 • flag
  az +994
 • flag
  bs +1242
 • flag
  bh +973
 • flag
  bd +880
 • flag
  bb +1246
 • flag
  by +375
 • flag
  be +32
 • flag
  bz +501
 • flag
  bj +229
 • flag
  bm +1441
 • flag
  bt +975
 • flag
  bo +591
 • flag
  ba +387
 • flag
  bw +267
 • flag
  br +55
 • flag
  bn +673
 • flag
  bg +359
 • flag
  bf +226
 • flag
  bi +257
 • flag
  kh +855
 • flag
  cm +237
 • flag
  ca +1
 • flag
  cv +238
 • flag
  ky +1345
 • flag
  cf +236
 • flag
  td +235
 • flag
  cl +56
 • flag
  cn +86
 • flag
  co +57
 • flag
  km +269
 • flag
  cd +243
 • flag
  cg +242
 • flag
  ck +682
 • flag
  cr +506
 • flag
  ci +225
 • flag
  hr +385
 • flag
  cu +53
 • flag
  cy +357
 • flag
  cz +420
 • flag
  dk +45
 • flag
  dj +253
 • flag
  dm +1767
 • flag
  do +1809
 • flag
  ec +593
 • flag
  eg +20
 • flag
  sv +503
 • flag
  gq +240
 • flag
  er +291
 • flag
  ee +372
 • flag
  et +251
 • flag
  fo +298
 • flag
  fj +679
 • flag
  fi +358
 • flag
  fr +33
 • flag
  pf +689
 • flag
  ga +241
 • flag
  gm +220
 • flag
  ge +995
 • flag
  de +49
 • flag
  gh +233
 • flag
  gi +350
 • flag
  gr +30
 • flag
  gl +299
 • flag
  gd +1473
 • flag
  gp +590
 • flag
  gu +1671
 • flag
  gt +502
 • flag
  gg +44
 • flag
  gn +224
 • flag
  gw +245
 • flag
  gy +592
 • flag
  ht +509
 • flag
  hn +504
 • flag
  hk +852
 • flag
  hu +36
 • flag
  is +354
 • flag
  in +91
 • flag
  id +62
 • flag
  ir +98
 • flag
  iq +964
 • flag
  ie +353
 • flag
  im +44
 • flag
  il +972
 • flag
  it +39
 • flag
  jm +1876
 • jp +81
 • flag
  je +44
 • flag
  jo +962
 • flag
  kz +7
 • flag
  ke +254
 • flag
  ki +686
 • flag
  kw +965
 • flag
  kg +996
 • flag
  la +856
 • flag
  lv +371
 • flag
  lb +961
 • flag
  ls +266
 • flag
  lr +231
 • flag
  ly +218
 • flag
  li +423
 • flag
  lt +370
 • flag
  lu +352
 • flag
  mo +853
 • flag
  mk +389
 • flag
  mg +261
 • flag
  mw +265
 • flag
  my +60
 • flag
  mv +960
 • flag
  ml +223
 • flag
  mt +356
 • flag
  mh +692
 • flag
  mq +596
 • flag
  mr +222
 • flag
  mu +230
 • flag
  mx +52
 • flag
  fm +691
 • flag
  md +373
 • flag
  mc +377
 • flag
  mn +976
 • flag
  me +382
 • flag
  ms +1664
 • flag
  ma +212
 • flag
  mz +258
 • flag
  mm +95
 • flag
  na +264
 • flag
  nr +674
 • flag
  np +977
 • flag
  nl +31
 • flag
  nc +687
 • flag
  nz +64
 • flag
  ni +505
 • flag
  ne +227
 • flag
  ng +234
 • flag
  kp +850
 • flag
  no +47
 • flag
  om +968
 • flag
  pk +92
 • flag
  pw +680
 • flag
  ps +970
 • flag
  pa +507
 • flag
  pg +675
 • flag
  py +595
 • flag
  pe +51
 • flag
  ph +63
 • flag
  pl +48
 • flag
  pt +351
 • flag
  pr +1787
 • flag
  qa +974
 • flag
  re +262
 • flag
  ro +40
 • flag
  ru +7
 • flag
  rw +250
 • flag
  kn +1869
 • flag
  lc +1758
 • flag
  vc +1784
 • flag
  ws +685
 • flag
  sm +378
 • flag
  st +239
 • flag
  sa +966
 • flag
  sn +221
 • flag
  rs +381
 • flag
  sc +248
 • flag
  sl +232
 • flag
  sg +65
 • flag
  sk +421
 • flag
  si +386
 • flag
  sb +677
 • flag
  so +252
 • flag
  za +27
 • flag
  kr +82
 • flag
  es +34
 • flag
  lk +94
 • flag
  sd +249
 • flag
  sr +597
 • flag
  sz +268
 • flag
  se +46
 • flag
  ch +41
 • flag
  sy +963
 • flag
  tw +886
 • flag
  tj +992
 • flag
  tz +255
 • flag
  th +66
 • flag
  tl +670
 • flag
  tg +228
 • flag
  to +676
 • flag
  tt +1868
 • flag
  tn +216
 • flag
  tr +90
 • flag
  tm +993
 • flag
  tc +1649
 • flag
  tv +688
 • flag
  ug +256
 • flag
  ua +380
 • flag
  ae +971
 • flag
  gb +44
 • flag
  us +1
 • flag
  uy +598
 • flag
  uz +998
 • flag
  vu +678
 • flag
  va +379
 • flag
  ve +58
 • flag
  vn +84
 • flag
  vg +1284
 • flag
  vi +1340
 • flag
  eh +212
 • flag
  ye +967
 • flag
  zm +260
 • flag
  zw +263
Email
Напишіть Ваше запитання

Учительство, об’єднуймося!

Долучайтеся до спільноти EdCamp Ukraine та зростайте разом із нами.

Кожен лист — це:

 • можливості для професійного та особистісного зростання;
 • нові ініціативи і програми підвищення кваліфікації;
 • статті й інтерв’ю ПРО і ДЛЯ українського вчительства.